Hizmetlerimiz
Adı Soyadı
Konu
Telefon
E-Mail
Adres
Mesaj
Kullanıcı :
Şifre:
Şifremi Unuttum
Pratik Bilgiler
 • Aksesuar

 • Aydınlatma

 • Bilgi ve Gündem

 • Dekor Tv

 • Dekorasyon

 • Dekorasyon Oyunları

 • Dekoratif Ürünler

 • Döşeme ve Kaplama

 • Faydalı, Pratik Bilgiler

 • Hediyelik ve Hobi

 • Mefruşat Tekstil

 • Mobilya Dekorasyon

 • Peyzaj, Kent ve Bahçe

 • Seramik Vitrifiye, Akrilik

 • Tasarım Mimar Ajandası

 • Teknik, Akademik Bilgi

 • İç ve Dış Cephe

 • İnşaat, Emlak Konut

 • Alışveriş Sepeti
  Sepetiniz Boş
  Döşeme ve Kaplama

  Zemin Kaplamaları [İnşaatDekorasyon]
  Dekorasyon Hizmetleri

  Mobilya Dekorasyon
  Mutfak Dekorasyon
  Banyo Dekorasyon
  Ahşap Dekorasyon
  Ev Dekorasyon
  Boya Badana
  Komple Dekorasyon
  Ahşap Kapı
  Mağaza Dekorasyon
  Villa Dekorasyon
  Ahşap Mediven
  Proje Dekorasyon
   

  Ankara / Siteler 
  ..İletişim Bilgileri
  ...
  Dekorasyon :         0530 402 9921
  ... 
  iÇ-Dış İnşaat ve Mobilya Dekorasyon İşlerinde, Mimar Ekibi Teknik Kadrosu, Kalifiye ustasıyla Beraber; Proje Uygulamaları Ev-İşyeri, Otel ve Dekorasyon İşlerinde Uygulamaları...

  İstenilen binanın zeminini, binanın yapısına ve özelliklerine göre ahşap, plastik, mermer, mozaik gibi kaplamalarla kaplanmasıdır. Döşemeler, zor aşınan, kolay değiştirilen, güzel görünüşlü çeşitli malzemelerle


  ZEMİN KAPLAMALARI

  Tanım: İstenilen binanın zeminini, binanın yapısına ve özelliklerine göre ahşap, plastik, mermer, mozaik gibi kaplamalarla kaplanmasıdır. Döşemeler, zor aşınan, kolay değiştirilen, güzel görünüşlü çeşitli malzemelerle kaplanır.

  Zemin Kaplamaların Fonksiyon ve Özellikleri

  Zemin kaplamalarının fonksiyon ve özelliklerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.
  a. Görünüm, yüzey şekilleri
  b. Güvenlik ve konfor nitelikleri
  - Yürüme güvenliği
  - Sıcaklık, ısı ile ilgili nitelikler
  - Ses ve gürültü ile ilgili özellikler
  - Esneklik
  - Yüzey düzgünlüğü
  - Darbe, çarpma ve düşme güvenliği
  - Elektrik iletkenliği veya direnci
  c. Dayanıklılık
  - Mekanik etkilere ve aşınmaya karşı direnç
  - Suya, sabuna, deterjana, asitlere, bazlara ve diğer sıvılara karşı direnç
  - Oyulmaya karşı direnç
  - Çarpmaya karşı direnç
  - Güneş ışınlarına karşı direnç
  - Küf ve mantar üremesine ve bozulmasına karşı direnç
  - Paslanmaya ve oksitlenmeye karşı direnç
  - Yüksek sıcaklık ve yangına karşı direnç

  d. Maliyet
  Yukarıda sayılan fonksiyon ve özellikleri en iyi şekilde analiz edip uygun bir döşeme seçmeli ve zemin kaplama elemanlarına bu faktörleri göz önünde tutarak üretim yapılmalıdır. Aksi takdirde mamulün veya hizmetin kalitesini düşürmektedir. Söz konusu yukarıda sayılan faktörleri ele alarak incelemeye çalışalım.
  Görünüm, Yüzey Şekilleri
  Zemin döşemelerin veyahut kaplamaların günümüzde değin değişime uğramasının en önemli faktörü estetiği, yani görünümüdür.
  Konutların ve mekânların hizmet fonksiyonlarına göre (büro, yatak veya yemek odası, hastane, spor salonu gibi) renk, desen, döşeme biçimi ve yüzeyin parlak veya mat, kaygan olmama, düzgün olması istenebilir. Kaplamanın güzel görünümünü etkileyen, renk tanzimi, dokusu ve mimari alanında dekoratif değeridir. Görünüm önemli bir faktör olarak kabul edildiğinden, parlak renkli cilalanabilen düzgün dokulu kaplama malzemesine önem verilir.

  Güvenlik ve Konfor Nitelikleri

  Zemin kaplamaları, mekânın kullanım amacına ve niteliğine göre seçilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini ifade etmiştik.
  Yüzeyin kaygan olması insanların yürüme güvenliğini tehlikeye sokmaktadır.
  Zeminin, ısı enerji kaybını önlemede ve en iyi şekilde ısı alışverişinde bulunmalıdır.
  Ayrıca, ses ve gürültülere karşı izolasyon düşünülmeli veya buna göre döşeme malzemesi seçilmelidir.
  Olabilecek düşme ve darbelere karşı uygun döşeme malzemesi seçilmelidir.

  Dayanıklılık

  Döşenen malzemenin ömrünü uzatmak ve deformasyona karşı tedbir alınarak ve de uygun döşeme malzeme seçilmesi gerekmektedir. Mekânın türü ve hizmet alanına göre zeminin uğradığı mekanik etkilerine göre aşınmaya (eşyalar, insanların fazla yürüdüğü alan gibi) ve sivri topuklu hanımların ve de yuvarlak eşya ayakların zeminin oyulması, güneş ışınlarına karşı solma ve deformasyon, küflenme, mantar gibi etkilere karşı dayanıklı malzeme seçilmesi gerektiği görülmektedir.
  Binanın yapılış maksadına göre yangın tehlikesi olabilecek binalarda, özellikle döşemenin ve kaplamasının yanmayan malzeme ile yapılmasının zorunlu olduğu durumlarda, ateşle yanmayan malzeme kullanılır.

  Maliyet

  Yukarıda bahsedilen faktörleri göz önünde tutarak uygun malzeme seçilmesi gerektiği ifade edildi. Fakat maliyette göz önünde bulundurmamız gereken faktörlerden birisidir. Mekânın amacı ve hizmet alanına göre seçilen döşeme malzemesinin maliyeti o yere en uygun maliyetine göre seçilmelidir.

  ____________________________________________________
  Kaynak: .
  Zemin Kaplama Çeşitleri
  Zemin kaplamaları iç ve dış mekanlar olarak iki temel sınıfa ayrılmaktadır. Bizi iç mekanlar zemin kaplama elemanları ilgilendiğimiz için bu elemanlarını kendi aralarında sınıflandırılması aşağıdaki gibi yapılmaktadır.

  KAGİR DÖŞEME KAPLAMALARI

  Kagir yığma, betonarme ve çelik iskeletli binalarda döşemeler, kagir malzemeler kullanılarak çeşitli şekillerde yapılır. Bu döşemeler yangına karşı dayanıklı ve ağır olur. Kagir döşemelerin binada tipi seçilirken kaba inşaat sistemi; bina planı, döşemenin taşıyacağı yük, ağırlığı, ateşe karşı dayanıklılığı, ses ve ısıyı geçirme durumu tavan şekli gibi faktörler rol oynarlar. Kagir yığma ve betonarme iskeletli yapılarda en alt katın tabanını oluşturan döşeme, blokaj üzerine grobeton döşeme ve normal kat döşemeleri betonarme olacak şekilde yapılır. Çelik iskelet kullanılması halinde döşeme sistemi betonarme veya kanallı döşeme şeklinde yapılır.
  Kaplanacak grobeton veya betonarme döşemeler kaba inşaat elemanı olduklarından, kaplama için gerektiği kadar düzgün ve tesviyesinde olmayabilir. Bu nedenle her türlü döşeme kaplaması için ilk defa tesviye çizgisi alınır ve tesviye betonu dökülür.

  Tesviye Çizgisinin Çizilmesi

  Tesviye çizgisi kaplama yapılacak döşemede kaplamanın düz veya meyilli yapılabilmesi için, duvar köşelerinde ve kapı kenarlarında tesviye noktaları alınarak çizilir. Tesviye başlangıç çizgisinin kolay nakledilebilmesi için döşemeden yaklaşık bir metre yükseklikte, katın giriş kısmında alınır. Aynı seviyede kapı kenar ve duvar köşelerini işaretlemek için su terazisi ve mastar, geniş yapılarda hortum terazisi nivelman aleti kullanılır.
  Su Terazisi ile Tesviye Çizgisinin Alınması

  Küçük yapıların giriş kısmında işaretlenen tesviye çizgisinin kapı kenarı ve bölümlerin köşelerinde duvara nakledilebilmesi için düzgün bir mastarın ucu işaretli çizgide tutulur ve üst ortasına su terazisi konur. Terazi camının içindeki hava kabarcığı iki yandaki çizginin tam ortasına gelinceye kadar mastarın diğer ucu aşağı ve yukarı hareketle mastar üstü teraziye getirilir. Binanın iç çevresi dönüldükten sonra aynı noktaya gelinir ve kontrol edilir.

  Plastik Hortum İle Tesviye Çizgisinin Alınması

  Alanı geniş olan yapılarda, iki ucunda cam boru bulunan ve içerisinde hava boşluğu bulunmayacak şekilde su doldurulmuş bir lastik boru olan hortum terazisi ile tesviye çizgisi çizilir. Hortumun bir ucundaki cam borunun ortası giriş kısmındaki işaretlenen tesviye çizgisi hizasına, diğer ucu işaretlenecek kenar veya köşede aynı yükseklikte tutulur. İkinci boru, aşağı ve yukarı hareket ettirilerek, birinci borudaki su seviyesi tesviye çizgisine getirilir. Bu durumda ikinci borudaki su yüksekliği tesviye çizgisi olarak alınır. Cam boruların üst ağızları parmakla veya konulan vanalarla kapatılarak aynı işleme devam edilir ve başlangıç noktasına dönüşü yapılarak kontrol edilir.

  Nivelman Aleti ile Tesviye Çizgisinin Alınması

  Betonarme iskeletli ve döşeme alanı büyük olan binalarda kısa zamanda ve kolaylıkla tesviye çizgisini almak için nivalman aleti kullanılır. Nivelman aleti girişte esas alınan nokta ile bölüm köşelerini görebilecek şekilde kurulur. Esas alınan noktanın yanında miradan okunan değer ile nokta hizası arasındaki değer bulunur. Mira diğer köşelere konur ve okunan değerden, fark değeri çıkartılarak tesviye çizgisi işaretlenir.
  Kagir döşemelerde tesviye çizgisi alındıktan sonra döşeme kaplamasının kalınlığı göz önünde tutularak kaba döşeme yüzeyini düzeltmek istenilen yönde ve miktarda meyil vermek üzere tesviye betonu dökülür.
  Tesviye betonu dökülmüş kagir döşemeler üzerine yapılan kaplamalar genellikle kullanılan malzemenin cinsine göre isimlendirilir.


  I - TABİİ TAŞ KAPLAMALAR

  1. Mermer Kaplama

  Kristaliz kalkerin yüksek hararetle ve basınç altında rekristalizasyon neticesinde meydana gelen matoformik kitlelere mermer denir. Mermer çeşitleri şunlardır.
  Hakiki mermerler (Marmara Adası, Afyon Karahisar )
  Kristalize mermerler ( Bursa, Orhaneli )
  Mağmatik mermerler (Gemlik )
  Traverten mermerler (Ralıca )

  Mermer’ in Özellikleri

  Genel olarak 30x30 cm, 80x80 cm ebadında ve kalınlığı ise 3-4 cm dir. Mermer özellikle büyük salonlarda döşenmeye uygundur.
  Yeterince sağlam olması ve dayanıklı olması nedeni ile tercih edilir. Çok güzel ve alıcı bir güzellik göstermesi ve ayrıca ekonomik olmasıyla da kullanım alanı fazladır. Gerek dokunulduğunda, gerek görünüş bakımdan soğuktur. Seçimlerinde çok dikkatli davranmak gerekir. Özellikle karmaşık renkli mermerlerle, iri çiçekli, kalın çizgili kumaşlar bir arada kullanılmaz. Mermer döşeme üzerine yerleştirilecek mobilyaların kumaşlarını düz renk seçmek gerekir.

  Mermerin Döşenmesi

  Zemin üzerine tesviye betonu dökülür. Bunun üzerine 2-3 cm kalınlığında bir harç dökülür. Yüzeyi temizlenen ve silinen mermerlere cila atılır. Bakımı çok kolaydır. Köpüklü sıcak su ile yıkanarak temizlenir. Hiç olmazsa on yılda bir cilalanmalıdır.

  2. Mozaik Parke Kaplama

  Mozaik parke kaplamalar, adi parkelerde olduğu gibi yollarda vb. yerlerde kullanılır. Daha sağlam bir kaplamadır. Granit, bazalt gibi volkanik taşlardan yapılır. Ebatları ; 11x11x11, 10x10x11, 9x9x11 cm dir. 20 cm grobeton temel üzerine kum serilerek parkeler kemer şeklinde döşenir. Taşlar döşendikten sonra aralara ince mıcır doldurularak tokmaklanır ve silindirlenir. Sonra derzlere bitumun emilsiyonu veya sıcak bitum dökülerek tekrar mıcır serpilir. Enlemesine meyil 1/60 - 1/80 dir.

  1 m2. Mozaik parke için ;

  103 adet taş
  0.090 m3. Kum
  0.20 m3. 250 dozlu grabeton
  emilsiyonu hesaplanır.

  3. Adi Parke Kaplamalar

  Granit, bazalt gibi sert volkanik taşlardan yapılır. Ebatları 20x14 cm dir.
  Üzerinden nakil vasıtası geçen yollarda, avlularda vs. kullanılır. Döğülmüş toprak üzerine 15 cm kalınlığında kum serilir. Kum üzerine parke taşlar, derzler şaşırtılmak suretiyle düzülür, tokmaklanır. Derz aralarına mıcır dökülür. Sonrada derzler sıcak bitüm ile doldurulur ve tekrar mıcır serpilir. Suların kolayca akması için enlemesine 1/50 kadar meyil verilir.

  4. Tabii Taş Plakalarla Kaplama

  Ebatları 25x25, 25x50, 50x50 cm gibi muhtelif büyüklükte ve 4-6 cm
  kalınlığında,bazalt, gre, granit, traverten ve mermerlerden yontulmuş plaklar 10 cm kalınlığındaki grobeton üzerine 3-5 cm lik çimento harcı ile döşenir. Derzlere sonradan çimento şerbeti dökülür. Teraslarda, avlularda, antrelerde kullanılır.

  5. Gayri Muntazam Taş Kaplamalar

  Avlularda, bahçe yollarında gayri muntazam şekilde yontulmuş tabii taşlar, 3 cm’ lik harç ile grobeton üzerine kaplanır. Derzler 2-3 cm geniş alınarak arasına çim ekilirse güzel görünüş veren, bir kaplama elde edilmiş olur.

  II. PİŞMİŞ TAŞ KAPLAMALAR

  1. Karo Seramik Kaplama

  Seramik malzemelerin imaline müsait bir nevi kil toprağının 20x20cm ebadında ve 1.5 cm kalınlığında kalıplanıp, 1200 derecede hararetle pişirilmesi ile elde edilir. Üzerine yapılan çeşitli renk ve motiflerle seramik karolara ayrı bir özellik ve güzellik verilir.
  Mutfak, hol, antre ve teraslarda güzel göstermek maksadıyla karo seramik döşenir. Diğer ebadları ise şöyledir. 15x15 cm, 15x20 cm, 10x10cm, 5x15 cm dir.  Karo Seramiğin Döşenmesi

  Bina içerisinde seramik karolar genellikle çimento harcı ile kaplanır. Döşemenin su ve rutubete karşı izoleli olması, istenilen durumlarda karolar teraslarda levha halinde konulan yalıtım gereci üzerine çimento harcı ile döşenir.
  Döşeme karoları beton veya kagir döşemeler üzerine kaplanır. Beton iyice ıslatılır, daha sonra kireç veya karışık harçla tesviye edilir.
  Karo seramik hazırlanmış olan zemine duvar köşelerinden döşenmeye başlanır. Bütün yüzey döşendikten sonra derzler doldurulur. Çimento seramiğin rengini bozduğu için derzler sulu kireçle kapatılmalıdır. Yüzey temizlenir, gereken parlatma yapılır.
  Seramik karolar yüzeyindeki zor derecesine, üretim işlemlerine ve diğer özelliklerine göre sınıflandırılır.

  Karo Seramiğin Özellikleri

  Renk üstünlüğü olması, ısıya ve rutubete karşı yıllarca direnç göstermesi gibi nitelikleri yüzünden daha çok kullanılmaktadır. Karoları yerleştirdikten sonra, genellikle döşeyen usta asitle yıkar, sonra üstüne bir kat keten yağı sürer. Özel bir cila ile parlatılır, ne var ki döşemenin çabuk temizlenmesine olanak veren koruyucu tabakanın oluşması için cilayı birkaç kez sürmek gerekir.
  Seramik karolar çeşitli renklerde, iç ve dış olarak, döşeme ve duvar kaplaması olarak imal edilirler. Yüzeyleri sırlı olanlar genellikle duvar kaplaması olarak kullanılır.

  2. Klinker Kaplamalar

  Klinkerler, saf killerin 1300 derecede pişirilmesinden elde edilir. Çok sağlam ve muntazam kalıplanmış olmasından dolayı, makbul bir yol kaplaması sayılır. Yollarda, meydanlarda, teraslarda, bodrumlarda vs. de kullanılırlar.
  Nakil vasıtası geçen yollarda grobeton tabakasının kalınlığı 20 cm olmalıdır. Grobeton üzerine serilen 2-3 cm kalınlığındaki kum tabakasına klinker döşenir. Aralarına bitüm emilsiyonu veya sıcak bitüm akıtılır. Ebadları 25x12x6.5 cm dir.

  3. Klinker Karolar

  Saf killerin yüksek derecede pişirilmesinden elde edilir. Ebadı 10x10x0.8 cm dir. Mutfak, banyo, hol, teras ve antrelerde kullanılır. Betonarme döşemelerde 1 cm lik harç tabakası üzerine döşenirler.

  4. Tuğla Kaplamalar

  İyi pişmiş, muntazam köşeli tuğlalar, düz veya diklemesine 10 cm lik grobeton veya 12 cm lik kum harç ile döşenir. Derz aralarına çimento şerbeti akıtılır. Bu tip döşemeler, bodrum katlarda, bahçe yollarında, antrelerde, teraslarda, ahırlarda kullanılırlar.

  III. DÖKME KAPLAMALAR

  1. Şap Kaplama

  Şap harcı; 1 m kum, 400-500 kg çimento, 150 litre su ile oluşturulur. Şapların kalınlığı en az 3 cm olmalıdır. Şap yapılmadan önce beton zemin iyice temizlenmeli ve ıslatılmalıdır. Şap, 1,5 cm olan kalınlığında olan çatılarla 2.00x2.00 cm ebadında meydana getirilen kareler içine dökülür. Şap prizini alıncaya kadar güneşten korunmalı ve bir haftada ıslak tutulmalıdır. Çıtalar çıkarıldıktan sonra derzler bitümle doldurulmalıdır. Şaplar zamanla toz yaptıklarından ikametgahlarda pek tesviye edilmez. Daha ziyade, bodrumlarda, çamaşırlıklarda, garaj ve kömürlüklerde, alt tabaka olarak linolyum ve plastik kaplamalarda kullanılır. Garajlarda 1 cm lik tabaka “karbarandum” tozu katılarak yapılırsa aşınmaya karşı daha mukavemetli olur.

  2. Dökme Mozaik Kaplama

  Mozaik harcı; 1 m mermer pirinci, 650 gr çimento, 200 litre su ile karıştırılarak oluşturulur. Dökme mozaikte kullanılan mermer pirinci üç çeşittir.
  1. 3 nolu mermer pirinci 1,5 mm lik elekten geçmez.
  2. 2 nolu mermer pirinci 7 mm lik elekten geçmez.
  3. 1 nolu pirinci 7 mm lik elekten geçer.
  Mermer pirinci olarak, renkli mermer pirinci kullanıldığı gibi, harca boya
  katılarak ta yapılabilir. Boya miktarı 1 m harca 6 litre kadardır.
  Yukarıdaki cins ve oranda harç, çıtalarla 2.00x2.00 m büyüklüğünde meydana getirilmiş kare bölmelere dökülür. Kuruduktan sonra el veya makinelerle silinir. Kalınlığı 2,5 cm kadardır. Duvar diplerine aynı malzemeden süpürgelik yapılır. Çimento nevi olarak, beyaz çimento kullanmak daha iyidir.

  3. Çamur Kaplama

  Killi topraklara bir miktar saman katılarak elde edilen nemli çamur, 10-15 cm kalınlığında tokmaklanarak serilir. Ahırlarda, samanlıklarda ve zirai binalarda kullanılır.

  V. KARO KAPLAMALAR

  1. Karo Mozaik Yer Kaplaması

  Mozaik yüzeylerde aynı beton gibi, fakat katkı olarak özellikle hazırlanmış mermer parçacıklar veya diğer dekoratif malzeme kullanılarak dökülür. Bu dekoratif malzeme daha sonradan yüzeyi taşlanarak görünür hale getirilir.
  Binalarda oda, mutfak, banyo, balkon ve terasların döşenmesinde ayrıca büyük işyerlerinde ve yıkanması zaruri olan yerlerde kullanılır.
  Bu tip döşemeler betondan daha pahalı fakat karo veya mermerden daha ucuzdur. Göz alıcı ve dayanıklıdır, fakat esnekliği yoktur, yüzeyi soğuk tutar, en büyük mahsuru ise çatlama ihtimalinin olmasıdır. Bu çatlamalar bölüm çıtaları ile azaltılmıştır.

  Mozaik Kaplamanın Döşenmesi

  Kaplanacak olan zemin yüzeyi temizlenir ve tesviye betonu dökülür. Duvarda süpürgelik altı çimento harcı ile sıvanır.
  Süpürgelik, duvara 10-12 mm kalınlığında 8-10 cm yükseklik verilecek şekilde çakılır.
  Kullanılacak çimento beyaz yada istenilen dekora uygun portland çimentosu olmalıdır.
  Mozaik ve mermer pirinci ile taş kırıntıları çimento ile kuru olarak karıştırdıktan sonra su ilave edilerek harç yapılır.
  İki veya üç numaralı 600-650 gr dozlu harç ile süpürgelik yapılır. Yapılan karışım plastik kıvamındadır. Islatılmış bölmelere dökülerek yayılır ve mastar çekilir. Üzerine temiz kuru mozaik taneleri serpilir, bu serpme yüzeyin %70’ni kaplayacak şekilde serpilir merdane geçilerek sıkıştırılır ve düzeltilir. Yüzey hafif ıslatılmalı ve düzeltilen yer çelik mala ile perdahlanır.
  Ahşap çıta ile bölünmüş ise 2-3 gün sonra çıtalar çıkartılarak aynı döşeme şekli burada da yapılır.
  Bölme şekilleri metal, profil ve flato ile yapıldığında bütün döşeme yüzeyi aynı anda dökülebilir.
  Havanın durumuna göre 2-4 gün sonra mozaik silme makinesi ile silinir. Bu silme işlemi yapılırken yüzey devamlı olarak su ile ıslatılmalıdır. Silme sırasında hava kabarcıklarından doğan boşluklar veya özürler çimento kaymağı ile doldurulur. Yüzey son kez temizlenir. İstenirse yüzeye cila ve benzeri parlatmalar yapılabilir.
  Renkli mozaik yapında işlemler aynıdır. Koyu renklilerde portland çimentosu açık renklerde beyaz çimento, istenilen renkte kuru olarak karıştırıldıktan sonra düz veya renkli taş kırıntıları ile mozaik harcı hazırlanır. Böylece mozaik harcı hazırlanmış olur, döşenmesi ise yukarıdaki gibidir.

  2. Karosiman Kaplama

  “Ebat ve şekil bakımından karo mozaikler benzer. Yalnız muhtelif renklerde ve desenlerde verilir. Karoların 1 cm lik üst tabakaları ( renkli – desen ) 500kg / m3 dozlu alt tabakaları ise 250 kg /m3 dozlu harç ile yapılır. Kullanıldıkları yerler karo mozaik ile aynıdır. Yaya kaldırımlarında kullanılan karo simanlara, kışın yayaların dondan kaymaması için üzerilerine dişler yapılır.

  3 . Beton Karo Kaplamalar
  İrili ufaklı beyaz veya renkli mermerler, çimento ve boya ile karıştırılıp presle 30x30x25 cm ebadında karolar halinde hazırlanır. Sonra yüzeyleri silinir ve cilalanır. Avlular, koridorlar, teraslar ve sahanlıklarda kullanılır.

  Harç takibi :

  Mermer kırıkları : ( 3 – 40mm ) 2 kısım
  Beyaz portland çimentosu : 1 kısım
  Boya ( oksit de fer vs. ) : 1 / 10 kısım
  Döşeme tarzı karo mozaiklerde olduğu gibidir.

  4 . Küçük Karolarla Kaplama

  Küçük karoların ebadı : 10x10x1 cm dir. Çimento, asbest, kum karıştırılır karolar şeklinde preslenir. 1 m2 ye 100 karo gittiği kabul edilir. Mutfak, banyo, teras, koridor ve duvar kaplamalarında kullanılır. Karolar beton döşemeler üzerine 1 cm lik harç ile döşenir.

  5 . Odun Betonunda Karo Kaplamalar

  1 kısım çimento, 2-3 kısım içine madeni tozlar katılmış testere telaşı, karıştırılıp elde edilen 25x25x2, 30x30x2.5 cm ebadındaki karolar, beton döşeme üzerine çimento harcı veya bitüm macunu ile yapıştırılır. Çok toz yaptıklarından ikametgahlarda pek kullanılmaz.

  V. ASFALT KAPLAMALAR

  1 . Mastik Asfalt Kaplama

  Bitumum 7 mm ebada kadar olan kumla karıştırılmasından meydana gelen mastik asfaltlar, 8 –10 oranında bitum eritilerek 2 cm kalınlığında olmak üzere beton döşemeler üzerine sıcak olarak serilir. İyice tesviye edildikten sonra kum serpilerek silindirlenir. Teras, avlu balkon ve yaya kaldırımlarında kullanılır.

  2 . Asfalt Plakalarda Kaplamalar

  Tabii veya suni asfaltta % 10 bitümün ilavesiyle 100o ye kadar ısıtıldıktan sonra, kalıplara dökülüp tazyik edilerek elde edilir. Karo ebatları : 25x25x3.2 cm veya 2.5 cm dir. Karolar, sıcak asfalt veya harç ile beton döşemeler üzerine döşenir. İçerisinde asbest elyafı karıştırılan karolar, aşınmaya karşı daha mukavim yapılmış olurlar. Teras, balkon ve daha ziyade yaya kaldırımlarında kullanılırlar.

  VI . PLASTİK KAPLAMALAR

  Linolyum, Mantar, Kauçuk, Vinlyplastik ve Karo Kaplama

  Bu tür kaplamalar ince rulo ve karolar halinde bulunur. Kagir döşemelerde kaplanacağı zaman ilk defa tesviye betonu dökülür ve yüzeyi perdahlanır veya ayrıca şap yapılır. En az iki hafta önce tesviye betonu veya şap ile elde edilen düzgün yüzey üzerine kaplama yapıldıktan sonra ahşap veya plastik süpürgelik duvara konulan takozlara çakılır. Linolyum kaplama iyi bir şekilde yapıldığında uzun süre dayanır. Sıhhi, kolay temizlenen, esnek ve güzel görünüşlü bir kaplamadır. Bodrumlarda ve rutubetli yerlerde kullanılır.
  Linolyum, bezir yağı içine dayanıklı kauçuk malzeme ilave edildikten sonra mantar, testere talaşı, renk verici ve diğer maddeler ile karıştırılır. Kaneviçe üzerine serilerek düzeltilir. Fırın içinden geçirilerek kurutulur ve yumuşatılır. Linolyum, 1.2 – 6 mm kalınlığında 1.2 m genişliğinde, renkli ve desenli rulo halinde yapılır. Düz ve desenli linolyum çeşitli renklerde 2 –6 mm kalınlığında yapılır ve rengi bütün kalınlığınca aynıdır. Düz linolyum aşındıkça alttan aynı renkler görüleceğinden çok kullanışlıdır. Renkli linolyumun üst yüzeyinde renk ve desen vardır.
  Temiz ve kuru şap yüzeyine duralaks ve benzeri yapıştırıcı sürülür. Linolyum kaplama üzerinde dalga bırakmayacak şekilde yayılır ve bastırılarak kaplanır. Linolyum kaplamaların üzerine başka işlem yapılmadan kullanılabilir. Ayrıca düz ve renkli linolyum üzerine balmumu ve desenli linolyum üzerine vernik ile cila yapılabilir.
  Mantar döşeme kaplaması halı ve karo şeklinde bulunur. Yapılış şekli bakımından linolyuma benzer. Çeşitli renklerde 6 mm kalınlığında ve 1 m genişliğinde rulolar veya 30x30 cm 40x40xcm 50x50 cm karolar halinde bulunur. Üzerinde yürürken gürültü olmaması istenilen yerlere kaplanır. Şap yapılmış yüzeye ilk defa kalın kağıt yapıştırıldıktan sonra özel yapıştırıcı sürülür ve mantar halı veya mantar karo düzgünce serilir ve bastırılarak kaplanır.
  Kauçuk güzel görünüşlü, elastik dayanıklı, kolay temizlenebilen ve üzerinde yürürken gürültü çıkarmayan, 3 – 6 mm kalınlığında levha veya karo şeklinde bir kaplamadır. Sentetik kauçuk çeşitli lif ve mineraller ile istenilen renklerde pigmentler karışımından yapılır. Temiz ve kuru şap yüzeye yapıştırıcı ile yapıştırılarak kaplanır.
  Vinly plastik güzel görünüşlü, dayanıklı, kolay çizilmeyen ve izole edici bir kaplamadır. Termo plastik bağlayıcılar ile plastik mineraller ve pigmentler belirli oranlarda karıştırılarak istenilen renklerde yapılır. 180 cm genişliğinde 1.8 – 3 mm kalınlığında rulolar ve çeşitli boyutlarda karolar halinde kesilir. Büyük bir kısmı doğal malzemelerin renginde bazıları mermer taklidi ve diğer desenlerde yapılır. Temiz ve kuru şap yüzeye yapıştırılarak kaplanır.
  Vinly asbest karolar, birleşmelerinde asbest lifleri bulunan izole edici, çizilmeye ve aşınmaya dayanıklı, güzel görünüşlü çeşitli renklerde ince bir kaplama malzemesidir. Piyasada marley adı verilen 1.6 - 3 mm kalınlığında genellikle 25x25 cm boyutundaki karolar temiz ve kuru şap yüzeye özel yapıştırıcı ile kaplanır. Özel macun dişli mala ile yayıldıktan sonra karolar dalgasız birbirine yanaşık şekilde konur ve bastırılır. Yapışmanın kusursuz olması için karolar 50o civarında ısıtılır. Kaplama tamamlandıktan sonra temizlenir ve istenirse cila yapılır.  ŞEKİL
  VII . KSİLOLİT KAPLAMA

  Sorel çimontosu denen bir nevi çimentoyla testere talaşı, asbest elyafı ve boyadan meydana gelen harç iki tabaka halinde dökülerek tesviye olunur ve pomza taşı ile taşlanıp parke cilası ile cilalanır. Birinci tabaka daha iri taşlardan teşkil edilip 1.5 cm kalınlığında serilir, 3-4 gün geçtikten sonra daha ince talaşlardan meydana gelen ikinci tabaka, bu tabaka üzerine serilir. Ksilolit döşemelerin temizlenmesinde su kullanılmamalıdır. Mazot kullanmak daha iyidir.

  ____________________________________________________
  İlgili Etiket ve Başlıklar. zemin kaplama, epoksi zemin kaplama, pvc zemin kaplama, kauçuk zemin kaplama, poliüretan zemin kaplama, spor zemin kaplama, zemin kaplama malzemeleri, endüstriyel zemin kaplama, akrilik zemin kaplama, dış zemin kaplama, epoxy zemin kaplama, ahşap zemin kaplama, kaucuk zemin kaplama, zemin kaplama fiyat, zemin kaplama fiyatları, zemin kaplama malzemesi, spor salonu zemin kaplama, zemin kaplama sistemleri, taş zemin kaplama, tenis kortu zemin kaplama, beton zemin kaplama, halı zemin kaplama, plastik zemin kaplama, salon zemin kaplama, zemin kaplama çeşitleri, antistatik zemin kaplama, bahçe zemin kaplama, ev zemin kaplama, pvc zemin kaplama fiyat, tartan zemin kaplama, yer zemin kaplama, ıslak zemin kaplama, inşaat zemin kaplama, parke zemin kaplama, pvc zemin kaplama fiyatları, seramik zemin kaplama, ucuz zemin kaplama, vinil zemin kaplama, akfer zemin kaplama, granit zemin kaplama, hastane zemin kaplama, mermer zemin kaplama, mineflo zemin kaplama, bvt zemin kaplama, dekoratif zemin kaplama, linolyum zemin kaplama, en ucuz zemin kaplama, epoksi zemin kaplama fiyat, sentetik zemin kaplama, akfer zemin kaplama ve dekorasyon, araç zemin kaplama, epoksi zemin kaplama fiyatları, fırat zemin kaplama, kauçuk zemin kaplama fiyat, kaymaz zemin kaplama, oto zemin kaplama,
  Dekorasyon Rehberi Mobilya Mutfak Banyo Mefruşat İnşaat Dekor Tasarım Mimarlık Firma Rehberi Alçı Boya Sandalye Koltuk Masa Mobilya Firma Rehberi Mutfak Banyo Mobilya Dekorasyon Ankara Dekorasyon Ankara Mutfak Dolabı Ankara İnşaat Dekorasyon Dekorasyon Rehberi Mobilya Mutfak Banyo Mefruşat İnşaat Dekor Yatak Odası Oturma Grubu Yemek Takımı Proje Uygulama Firma Rehberi
  ____________________________________________________

  Bu Haber 30.12.2009 tarihinde kayıt edilmiş ve 2538 kez okunmuştur.

  .: Diğer doseme_ve_kaplama bilgileri :.
  Laminat Parkelerin Kullanımı ve Bakımı [Ankara Laminat]Laminat Parke Döşenmesi Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Konular..
  Laminat Parkelerin Avantajları Dezavantajları ÖzellikleriAhşap Parkenin Diğer Yer Döşemelerine Göre Üstünlükleri Dekoru
  Yer Döşemeleri [Mobilya İşleri]Parke Çeşitleri [ParkeDekor]
  Ahşap Parkenin Tanımı ve Çeşitleri [LaminatDekorasyon]Laminat Parke [ParkeDekorasyon]
  Laminat Parke Döşenmesi Dikkat Edilmesi Gereken KonularParke ve Çeşitleri -Ev Dekorasyon
  AHŞAP VE AHŞAP ESASLI DÖŞEMELERİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ
  Kayıtlı Firmalar
 • Tosun Dayanıklı Tük Mal Paz San Tic Ltd Şti
 • Toscana Paz Ve Tur Ltd Şti
 • Torun Petrol Tic Ltd
 • Torun Petrol Tıc Ltd
 • Toros Ticaret
 • Toraş Mutfak Gereçleri San Ve Tic
 • Topuz Emaye Soba Santicltdşti
 • Topraker Ev Aletleri
 • Toprakçı Ticaret
 • Toprak Eve Aletleri San Tic Ltd Şti
 • Toprak Buzdolabı Elektrikli Ev Aletleri
 • Topçuoğlu Yapı Mlz İnş Aş
 • Topçuoğlu Yapı Malzemeleri İnşaat Aş
 • Topçular Bına Donatmalzemeleri Tic
 • Topçu Dayanıklı Tüketim Mam San Tic Ltd Şti
 • Topcuoğlu Aş
 • Topaz Klima Sanayi Ve Tic Aretltd Şti
 • Topaz Klıma Sanayı Ve Tıcaretltdstı
 • Topallar Mobilya Dayanıklı Tüketim Malzemeleri
 • Topallar Mobılya Day Tük Mal
 • Tolga Elektrik
 • Tolga Dayanıklı Tük Mal Otmv Paz Tic Ltd Şti
 • Tokuş Bronz
 • Toköz Ev Aletleri Tic Ltd Şti
 • Tokat Halı Mobilya
 • Tok Tok Tic
 • Togi
 • Tmt Ic Ve Dıs Tıcaret As
 • Tmk İnşaat Tesisat San Tic Ltd Şti
 • Timur Mobilya Ve Dayanıklı Tüketim Mal Paz
 • Web Tasarımı - ORDEN BİLİŞİM - 2008