Hizmetlerimiz
Adı Soyadı
Konu
Telefon
E-Mail
Adres
Mesaj
Kullanıcı :
Şifre:
Şifremi Unuttum
Pratik Bilgiler
 • Aksesuar

 • Aydınlatma

 • Bilgi ve Gündem

 • Dekor Tv

 • Dekorasyon

 • Dekorasyon Oyunları

 • Dekoratif Ürünler

 • Döşeme ve Kaplama

 • Faydalı, Pratik Bilgiler

 • Hediyelik ve Hobi

 • Mefruşat Tekstil

 • Mobilya Dekorasyon

 • Peyzaj, Kent ve Bahçe

 • Seramik Vitrifiye, Akrilik

 • Tasarım Mimar Ajandası

 • Teknik, Akademik Bilgi

 • İç ve Dış Cephe

 • İnşaat, Emlak Konut

 • Alışveriş Sepeti
  Sepetiniz Boş
  Teknik, Akademik Bilgi

  Kündekari ve İmalat Çeşitleri
  Dekorasyon Hizmetleri

  Mobilya Dekorasyon
  Mutfak Dekorasyon
  Banyo Dekorasyon
  Ahşap Dekorasyon
  Ev Dekorasyon
  Boya Badana
  Komple Dekorasyon
  Ahşap Kapı
  Mağaza Dekorasyon
  Villa Dekorasyon
  Ahşap Mediven
  Proje Dekorasyon
   

  Ankara / Siteler 
  ..İletişim Bilgileri
  ...
  Dekorasyon :         0530 402 9921
  ... 
  iÇ-Dış İnşaat ve Mobilya Dekorasyon İşlerinde, Mimar Ekibi Teknik Kadrosu, Kalifiye ustasıyla Beraber; Proje Uygulamaları Ev-İşyeri, Otel ve Dekorasyon İşlerinde Uygulamaları...

  Bir çatma tekniği olan gerçek kündekâride iç dolgu parçaları ile bunları çevreleyen, kenarları kinişli ve üst kısmı çeşitli profillerle süslenmiş omurga çıtaları iç içe geçerek, çivisiz ve tutkalsız

  Gerçek Kündekâri
  Bir çatma tekniği olan gerçek kündekâride iç dolgu parçaları ile bunları çevreleyen, kenarları kinişli ve üst kısmı çeşitli profillerle süslenmiş omurga çıtaları iç içe geçerek, çivisiz ve tutkalsız olarak birleştirilir. İç dolgu parçaları, omurga sistemi ve bunu çevreleyen dış kilitleme çerçevesinden oluşan tablaya "kündekâri tezyinat tablası" denir.

  Tezyinat tablasında bulunan parçalar, kinişli-kendinden çıtalı geçme olduğundan, Kündekari,sanat,dekorasyon,osmanlıdekorasyon,kündekariişçilik,camidekorasyonağaç malzemenin rutubet kaybederek çekmesi halinde meydana gelecek ayrılma; geçirgen boşluk şeklinde olmayıp, ince bir derz görüntüsündedir.
  Uygulamadaki zorluktan dolayı, genellikle geometrik kompozisyonların kullanıldığı bu teknikle, istenilen geometrik süslemeler elde etmek mümkündür. Bu nedenle gerçek kündekâri tekniği, hem süsleme hem de birleştirme (montaj) tekniği özelliği taşır. Ayrıca, büyük darbe ve dış kuvvetlere karşı koyma gücünü artırmak için omurga çıtalarının bir kısmı narlama olarak kullanılır.
  Kündekâri tezyinat tablasını oluşturan elemanlar konum, biçim ve işlevlerine göre sınıflandırılır.
   
  Omurga sistemi
   
  Tezyinat tablası üzerindeki iç dolgu parçalarını çevreleyerek kuşatan, omurga çıtaları ve narlamalardan oluşan genel çatkıya "omurga sistemi" denir. Omurga sistemi, tezyinatta kullanılan motifin çizgileri ile aynı eksendedir. Dolayısı ile bir anlamda omurga sistemi, motifin belirleyicisi konumundadır. Bu konumu ile tezyinatın en Önemli elemanı özelliğini taşımaktadır.
  Gerçek kündekâri uygulamalarında omurga çıtaları ve narlamaların birleştirilmesinde tek zıvanalı, çift zıvanalı veya yabancı çıtalı-zıvanalı geçme tekniği uygulanır. Bu birleşim yerlerinde, geçme tekniğine ilâve olarak çivi, vida gibi bağlantı elemanı veya tutkal kullanılmasına gerek yoktur.
   
  Omurga çıtası
   
  Omurga sistemini oluşturan 30-40 mm kalınlık, 22-35 mm genişlikte, boyları ve uç geometrisi ise tezyinatta kullanılan motifin şekline bağlı olarak değişen elemanlara "omurga çıtası" denir. Omurga çıtasına görünüm zenginliği kazandırmak için üst kısmına pah kırılır, değişik şekillerde profil açılır ve/veya flato uygulanır.
  Değişik profil ve kesitlerde omurga çıtaları (Ölçüler mm) 
   
  Narlama
   
  Omurga sisteminde, kendisiyle zıvanalı birleşen omurga çıtalarını tek eksende toplamak suretiyle; sisteme dik yönde gelen kuvvetlere karşı direnç oluşturan ve eksenin iki ucu arasında kesintisiz devam eden omurga çıtasına "narlama" denir. Narlama işleminin gerçekleşebilmesi için omurga sistemindeki düzenlemede, aynı eksen üzerinde birbirini takip eden omurga çıtaları bulunmalıdır. Bu durumdaki omurga çıtaları kesintili yapıdan kurtarılıp, eksen boyunca tek parça olarak devam ettirilerek narlama işlemi gerçekleştirilir.
   
   Omurga sisteminde narlamanın konumu
   
   Narlama, kullanılan motifin şekline bağlı olarak, tezyinatın ön yüzeyinden iç dolgu parçalan veya diğer omurga çıtaları tarafından bölünmüş gibi görünmektedir. Hatta, bu görüntüsü nedeniyle ön yüzeyden tanınması da zordur. Ön yüzeyden bölünmüş gibi görünse de, alt yüzeyden bütün olarak devam ederek dış kilitleme çerçevesine veya taşıyıcı sisteme bağlanmaktadır. Tezyinat tablası üzerinde bulunan ve eksen teşkil eden diğer omurga çıtaları da narlama olarak kullanılmaktadır. Resim de narlamanın sistem içindeki konumu, ön yüzeyden (a) ve arka yüzeyden (b) gösterilmiştir.
   
  İç dolgu parçası
   
   Omurga sistemini teşkil eden profilli çıtalar arasına yerleştirilen; kalınlığı 16-20 mm olan, diğer boyutları ise kullanılan motifin şekline göre, profilli çıtalar arasında kalan boşluğun geometrisine uygun olarak hazırlanan üçgen, kare, yıldız, paralelkenar, dikdörtgen, beşgen, altıgen, gibi geometrik şekilli ahşap parçalar "iç dolgu parçası" olarak isimlendirilir.
  İç dolgu parçalarının kenarlarına lamba veya 3-4 mm derinlik, 5-6 mm genişlikte kiniş açılır. Üst kenarları, görünüme zenginlik kazandırmak amacıyla pahlı veya profilli olarak şekillendirilir Ayrıca, iç dolgu parçası yüzeyinde oyma ve/veya sedef, kemik, fildişi, gümüş vb. malzemelerle kakma çalışması da yapılabilir.
   
   
  İç dolgu parçası-omurga çıtası ilişkisi (ölçüler mm)
   
   
  İç dolgu parçası, omurga sistemini oluşturan çıtalarda bulunan karşılıkları ile geçmeli olarak birleştirilir. Birleşme noktalarında tutkal veya bağlantı elemanı kullanılmaz. Ayrıca, iç dolgu parçası, ağaç malzemenin rutubet alarak yüzeysel genişlemesini serbest bırakmak için omurga çıtaları arasında kalan boşluktan daha küçük yapılır.
   
  Dış kilitleme çerçevesi
   
  Dış kilitleme çerçevesi, iç dolgu parçası, omurga çıtası ve/veya narlamadan oluşan parçalı yapıyı, dış kenarlardan kuşatarak kararlı bir yapı haline getirmek amacı ile kullanılır. Çerçeve çıtaları, omurga sistemindeki çıtalardan daha geniş olup, iç kısımları omurga çıtasının bir kenarı ile aynı detaya sahiptir. Dış kısımları ise işin özelliğine göre kapı sereni veya taşıyıcı sisteme uygun bir konstrüksiyon ile birleştirilir.
   
   
                                                            
  Dış kilitleme çerçevesi ve sistem içindeki konumu (ölçüler mm)
   
  Gerçek kündekâri uygulamalarında, dış kilitleme çerçevesi ile taşıyıcı sistem, iç dolgu parçası ve omurga sitemini oluşturan profilli çıtaların birleşim noktalarının tamamında geçme tekniği uygulanır.
   
  Taklit kündekâri
   
  Gerçek kündekâri uygulamalarına göre daha az ustalık gerektiren ve daha kaba olan taklit kündekâri, yapım yöntemlerine göre sınıflandırılır.
   
  Oyma ve çakma kündekâri
   
  Görünüm bakımından gerçek kündekâriye benzeyen oyma ve çakma kündekâri tekniğinde, ahşap blokların yan-yana birleştirilmesi ile istenilen boyutlarda tabla ve gerekli miktarda omurga çıtası hazırlanarak işleme başlanır. Perdahlanan tabla yüzeyine kullanılacak motif çizildikten sonra, omurga çıtalarının yerleri kiniş halinde oyulur. Kinişlere, birleşme noktalarındaki arakesit açılarına uygun şekilde boylan kesilen omurga çıtaları tutkal ve/veya çivi ile tespit edilerek işlem tamamlanır. Omurga çıtaları, gerçek kündekâri tekniğindekilerle sadece ön yüzeyden benzerlik göstermekte olup, kalınlıkça daha az ve kenarları işlemsizdir. 
   
  Oyma ve çakma kündekâri tekniğinde iç dolgu parçalan, tabla ile aynı yapı bütünlüğü içerisinde olduğundan, ağaç malzemenin rutubet kaybederek daralması halinde, bloklar arasında ayrılmalar meydana gelebilmektedir.
   

   
  Çakma ve yapıştırma kündekâri
   
  Taklit kündekâri grubunun en az ustalık gerektiren örneğidir. Uygulamada; ahşap blokların yan-yana birleştirilmesi ile tezyinat boyutlarda tabla, gerekli miktarda iç dolgu parçası ve omurga çıtası hazırlanır. Perdahlanan tabla yüzeyine kullanılacak motif çizildikten sonra, iç dolgu parçası ve omurga çıtalarının tamamı bu yüzeye çivi ve/veya tutkal ile tutturulur.
  Çakma ve yapıştırma kündekâri, yapılışındaki özelliğinden dolayı, "tarsi tekniği" ile benzerlik gösterir. Tarsi tekniği, ahşap üzerine farklı türde ahşap veya fildişi, kemik, sedef vb. parçaların yapıştırılmasıyla meydana getirilir ve "bir tür mozaik" şeklinde tanımlanır.
  Görünüş olarak gerçek kündekâriye benzeyen, hatta, omurga çıtası veya iç dolgu parçalarının dökülmesi sonucunda ayırt edilebilen bu uygulamaya ait Örneklerin daha fazla olduğu düşünülmektedir. Ahşap malzemenin rutubet kaybederek daralması sonucu, tezyinat yüzeyinde düzensizlikler ve bloklar arasında açıklıklar oluşmaktadır.
   
  Kafes işi kündekâri
   
  Anadolu Selçuklu ahşap işçiliğinde görülen, özellikle minberlerin korkuluk kısımlarında kullanılan bir tekniktir. Gerçek kündekâri tekniğindekine benzer şekilde ahşap kirişler (omurga çıtaları), üçgen, kare, yıldız vb. geometrik formlar meydana getirecek şekilde geçmeli olarak birleştirildikten sonra, dış kilitleme çerçevesi ile kararlı yapı haline getirilir. Diğer bir ifade ile kündekâri tekniğinin kafes halidir. Konya Mevlâna Müzesinde sandukaların bulunduğu bölümdeki korkuluk, bu tekniğin güzel bir örneğidir.
  Ender olarak ahşap kirişlerin arasına, içi arabesk dolgulu çokgenler, yıldızlar girer. Böylece omurgalar daha zengin bir görünüm kazanır. Ankara Alâeddin, Divriği Ulu, Kayseri Huand Hatun, Çorum Ulu Cami minberleri korkuluklarında bu ahşap işçiliği kullanılmıştır.

   
  Kündekâride Kullanılan Yüzey Süsleme Teknikleri
   
  Kündekâri tekniği ile yapılan örnekler, yüzeylerine uygulanan süslemeler ile daha zengin bir görünüm kazanır. Yüzey süsleme teknikleri, kapı seren ve kayıtlarında oyma, iç dolgu parçalarında ise oyma ve/veya kakma şeklinde yaygın olarak kullanılır.
   
  Oyma
   
  Ahşap süsleme teknikleri içinde en yaygın grubu oluşturur. Ahşap levhaların üzerine önceden belirlenen geometrik şekil, bitkisel figür veya yazı motifleri işlenerek, yüzeye hareket vermek ve görünüşe estetik değer kazandırmak için gerçekleştirilen süsleme tekniği olarak tanımlanır.
  Oyma tekniği, Selçuklu döneminden itibaren kullanılmış olmakla birlikte, en zengin ve gösterişli eserleri genellikle XV. yüzyılda görülür. Bu teknik minber, mihrap, sanduka, kürsü, rahle, dolap kapağı, kapı ve pencere kanatlan gibi eserlerde; yazı, figür, geometrik ve bitkisel motiflerin uygulanılmasında kullanılmıştır. Oyma derinliği değişken olup, 1-20 mm kadardır.
   

  yüzeyli oyma
   Kakma
   
  Masif ya da kaplamalı yüzeylere değişik renk ve özellikte, masif ahşap veya kaplama, sedef, fildişi, kemik, bağa, Hindistan cevizi kabuğu, altın, gümüş vb. malzemelerin bir kompozisyon oluşturacak şekilde gömülmesi ile yapılan süsleme tekniğine “kakma", bu işi yapana ise "kakmacı" denilmektedir. Kakma yerine Fransızcası "marketri" veya Almancası "intarziye" terimleri de kullanılmaktadır. 
   
   İstanbul Yeni Cami kapı kanadında uygulanan kakma.
   
  Osmanlı dönemi ahşap işçiliğinde, geçme tekniğinin yanı sıra kakma tekniğinden de yararlanılmıştır. Ahşap, sedef ve fildişi kakma olarak gruplara ayrılan bu teknikte perdahlanmış ahşap malzeme yüzeyine ince bir kalemle motif çizildikten sonra gömülecek malzemenin geometrisinde oyularak hazırlanan yuvalara, kakmalar yerleştirilerek yapıştırılmaktadır.   

  Bu Haber 02.12.2009 tarihinde kayıt edilmiş ve 10053 kez okunmuştur.

  .: Diğer teknik_akademik_bilgi bilgileri :.
  Bilgisayar Masalarının Sınıflandırılması [Dekorasyonİşleri]Banko İşinde Konstrüksiyon Tipleri [AnkaraDekorasyonFirmaları]
  Posforming Sağladığı Avantajlar [AnkaraFirma]Ankara Mobilya Dekorasyon Firmalarının Posforming Kullanımı
  Banko Ölçüleri [Ankaradaki Dekorasyon Firmaları]Verzalitin Özellikleri [AnkaraDekorasyonFirmaları]
  Verzalitin Elde Edilişi [AnkaraDekorasyonFirmaları]Verzalit [DekorasyonFirmaları]
  Yonga Levhanın Genel Özellikleri Yonga Levhanın Mobilya Üretimindeki Yeri
  Mdf de Zımpara İşlemiMdf Sonkat İşlemler
  MDF Lake UygulamalarıMDF Yüzeylerin Tamamlama ve Bitirme İşlemleri
  MDF nin Kullanım YerleriMDF nin Özellikleri
  MDF nin Üretim ŞekliMdfde İşlenecek Parça Seçimi
  MDF ve Tanımı (Medium Density Fiberboard)Softforming Kavramının İncelenmesi
  Üretim Şekilleri Bakımından Postforming Türleri Postforming Uygulamalarında Dikkat Edilecek Hususlar
  Laminatta Postforming ve SoftformingRulo Bobin Laminantları
  Yüksek Basınç Laminantı Banko ve Kullanıldığı Yerler AnkaraDekorasyon
  Alçıpan Bölme Duvarları DekorasyonAhşap Pergola Yapımımda Ahşap Seçimi
  Kündekaride Üst Yüzey İşlemleri [Cami Dekorasyon]Merdiven Türleri ve Hesaplanması [Ahşap Merdiven]
  Ahşap Merdiven ElemanlarıAhşap Malzemenin Isı İletkenliği [Ahşap Dekorasyon]
  Kapılarda Ses, Isı, Yangın, Işın İzolasyonuAhşap İç Kapılar [Dekorasyonu]
  Ahşap Kapı Yapımında Kullanılacak Kereste Özellikleri [Dekor]Ahşabın Faydaları [Mobilya_Dekorasyon]
  Ahşabı Teknik İşlemlere Uygun Kullanma [Mobilya Dekorasyon]Ahşap Doğramaların Korunması [Ahşap Dekorasyon]
  Ağaçta Bulunan Hastalıklar [Dekorasyonu]Ağaç Oymacılığı Uygulama Şekilleri [Ahşap Dekorasyon]
  Kayıtlı Firmalar
 • Fahrettin Mobilya San Tic Ltd Şti
 • Fagus Laboratuvar Donanımları Ve Cihazlar San Ve Tic
 • F, R Mobilya Dekorasyon San Tic Ltd Şti
 • Ezgi Ticaret
 • Ezgi Mobilya Tic Ltd Şti
 • Ezgi Kimya Yapı Dek San Tic Ltd Şti
 • Ezgi Dek Tur Hiz İşl San Tic Ltd Şti
 • Eylis Yapı San
 • Eyka İnşaat Elektrik Dekorasyon Temizlik İth İhr Turizm Tic Ltd Şti
 • Eyfel Mobilya San Tic Ltd Şti
 • Ewe Tasarım Dekorasyon Eektronik San Tic Ltd Şti
 • Ewe Mutfak Akfel Uluslararası Danışmanlık San Ve Tic Ltd Şti
 • Evyelüks Metal Sanve Ticaş
 • Evyap Dekorasyon
 • Evser Tic Koll Şti
 • Evser Mobilya
 • Evsan Mobilya Ltd Şti
 • Evsan Dayanıklı Tüketim Malları Tic San
 • Evrim Mobilya
 • Evrim İç Mimari San Tic Ltd Şti
 • Evrenler Mobilya Dekorasyon Turizm San Tic Ltd Şti
 • Evren Mobilya Koltuk Tic Ltd Şti
 • Evre Mobilya Dekinşturgıda İthihrsanticltdşti
 • Evma Mobilya San Tic Ltd Şti
 • Evkur Mutfak Dolapları Ve Dekorasyon
 • Evkomple Mimarlık Ve Dekorasyon
 • Evin Mobilya Koll Şti
 • Evim Mutfak Banyo Dek
 • Evim Möble
 • Evim Mobilya Ve Dekorasyon
 • Web Tasarımı - ORDEN BİLİŞİM - 2008