Hizmetlerimiz
Adı Soyadı
Konu
Telefon
E-Mail
Adres
Mesaj
Kullanıcı :
Şifre:
Şifremi Unuttum
Pratik Bilgiler
 • Aksesuar

 • Aydınlatma

 • Bilgi ve Gündem

 • Dekor Tv

 • Dekorasyon

 • Dekorasyon Oyunları

 • Dekoratif Ürünler

 • Döşeme ve Kaplama

 • Faydalı, Pratik Bilgiler

 • Hediyelik ve Hobi

 • Mefruşat Tekstil

 • Mobilya Dekorasyon

 • Peyzaj, Kent ve Bahçe

 • Seramik Vitrifiye, Akrilik

 • Tasarım Mimar Ajandası

 • Teknik, Akademik Bilgi

 • İç ve Dış Cephe

 • İnşaat, Emlak Konut

 • Alışveriş Sepeti
  Sepetiniz Boş
  Peyzaj, Kent ve Bahçe

  Bahçe Mobilyaları
  Dekorasyon Hizmetleri

  Mobilya Dekorasyon
  Mutfak Dekorasyon
  Banyo Dekorasyon
  Ahşap Dekorasyon
  Ev Dekorasyon
  Boya Badana
  Komple Dekorasyon
  Ahşap Kapı
  Mağaza Dekorasyon
  Villa Dekorasyon
  Ahşap Mediven
  Proje Dekorasyon
   

  Ankara / Siteler 
  ..İletişim Bilgileri
  ...
  Dekorasyon :         0530 402 9921
  ... 
  iÇ-Dış İnşaat ve Mobilya Dekorasyon İşlerinde, Mimar Ekibi Teknik Kadrosu, Kalifiye ustasıyla Beraber; Proje Uygulamaları Ev-İşyeri, Otel ve Dekorasyon İşlerinde Uygulamaları...

  Park ve Bahçe Mobilyaları Yazlık mekanlarda kullanılan mobilyalar özellikle göz zevkini dolduran şık, estetik ve lüks bir görünüşe sahiptirler

  Son yıllarda dekorasyona karşı artan ilgi bahçe mobilyalarını da etkiledi. Çoğu zaman balkonumuzu, terasımızı gece gündüz yaşanacak mekanlara çeviririz. Bütün bunları gerçekleştiren en önemli rolü bahçe mobilyaları üstlenir.

  Yazlık mekanlarda kullanılan mobilyalar özellikle göz zevkini dolduran şık, estetik ve lüks bir görünüşe sahiptirler. Açık alanlarda kullanılan mobilya olma özelliğini taşıyan bahçe mobilyalarının ısıya, neme kısaca hava koşullarına dayanıklı malzemeden yapılmaları gerekir.
  bahçe mobilyaları, bahçe mobilyası, rattan bahçe mobilyası,Mobilya Dekorasyon,
  Park ve bahçelerde kullanılan mobilya çeşitleri, masa, koltuk, sandalye, sehpa, şezlong, kanepe, bank vb. dir. bu mobilyalar, kır gazinoları, çay bahçeleri, otel, motel bahçeleri, balkon, teras, kısaca açık alanlar ile piknik alanlarında kullanılırlar.

  Bahçe mobilyalarının yapımında en çok kullanılan ve en sağlıklı, en kullanışlı olan malzeme türü malzeme türü ahşaptır. Ahşap malzeme olarak kullanılacak ağaç türünün seçimini yaparken her türlü kötü hava koşullarına karşı dayanımı estetik görünüşü, kolay işlenebilirliği, üstyüzey işlemleri ve fiziksel özellikleri gözönünde bulundurulması gerekir. Bahçe mobilyası yapımında en çok kullanılan ve bu tür özellikleri bulunan ağaç türleri tik ağacı, kestane, bambu, çam, gürgen, meşe, maun gibi ağaçlardır. Ahşap malzemeden başka bahçe yapımında kullanılan diğer malzemeler plastik, metal, alüminyum, ferforjedir. Plastik ülkemizde çok yaygın olarak üretilmektedir. Yağmurdan ve nemden etkilenmediği için ahşaptan sonra en çok kullanılan plastik malzemedir. Metal adı altında ferforje de ülkemizde pek yaygın olmakla beraber daha yeni yeni kullanılmaya başlamıştır.

  AHŞAP PARK VE BAHÇE MOBİLYALARI

  Son yıllarda dekorasyona karşı artan ilgi bahçe mobilyalarını da etkiledi. Bazı mimari projelerde iç mekanlarla dış mekanların iç içe girmesi bu mobilyaların sadece dış mekanlarda değil iç dekorasyonda da kullanılmasına izin veriyor. Çoğu zaman balkonumuzu, terasımızı gece ve gündüz yaşanacak mekanlara çeviririz. Bütün bunları gerçekleştiren en önemli rolü bahçe mobilyaları üstlenir.
  bahçe mobilyaları, bahçe mobilyası, rattan bahçe mobilyası,Mobilya Dekorasyon,
  Kullanım Maksadı ve Yerleri

  Daha çok yazlık mekan olarak adlandırdığımız park, bahçe, teras, balkon, kır gazinoları (piknik alanları), çay bahçeleri, otel, motel bahçeleri, yazlık evlerde ve tropikal yerleri andıran yerlerde kullanılan mobilyalar çok değişik yapıdadır. Bu tür yazlık mekanlarda kullanılan mobilyalar özellikle göz zevkini dolduran şık estetik ve lüks bir görünüşe sahiptirler.

  Dayanıklı ve kullanışlı olması sebebiyle lüks bir amaç içinde kullanılır. Modern ve zarifliğin yanı sıra rahatlık sağlamlık açısından kaliteli konforlu olma özellikleri ile bu mobilyalar çok kullanılmaktadır. Açık alanlara ait mobilyalar olduğu için ısıya, neme, hava koşullarına dayanıklı malzeme seçilmesi gerekir.


  PARK ve BAHÇELERDE KULLANILAN MOBİLYA ÇEŞİTLERİ

  Gerek küçük bahçe, gerekse büyük park peyzaj mekanları ile rekrasyon merkezlerinde (mesire ormanı) ulusal kamp kampink alanlarında bulunan, dolaşan, gezen insanların oturma ve dinlenme gibi doğal gereksinimlerine karşılık vermek üzere açık hava mobilyaları olarak adlandırdığımız masa, sıra, sandalye, sehpa, şezlong, koltuk, kanepe vb. mobilya çeşitlerini inceleyelim.

  1. Bahçe Masası

  Üzerine çeşitli eşyalarımızı koyduğumuz, üzerinde yemek yediğimiz, yazı yazdığımız araçlara masa denir. Piknik masası olarak bahçelerde ve piknik alanlarında kullanılır. Şekillerine ve kullanıldıkları yere göre birçok çeşidi vardır. Piknik yerlerinde dinlenme maksadı ile kullanılır. İki çeşidi vardır.

  1.1. Şekillerine göre masalar
  bahçe mobilyaları, bahçe mobilyası, rattan bahçe mobilyası,Mobilya Dekorasyon,
  - Kare masa,
  - Dikdörtgen masa,
  - Yuvarlak masa,
  - Üçgen masa,
  - Elips çeşitli geometrik masa,

  En çok kullanılan masa türü, dikdörtgen, kare ve yuvarlak masadır. Genelde yuvarlak öve bunun dışındaki masalar daha çok süs amacı ile veya bahçe takımı olarak kullanılır

  1.2. Ayakların sayısına göre masalar

  - İki ayaklı masa,
  - Üç ayaklı masa,
  - Dört ayaklı masa,
  - Çok ayaklı masa,
  - Sütunlu masa,

  Normal öççülerdeki ve devamlı önünde oturak ihtiyacımızı giderdiğimiz masalar dört ayaklıdır. Bahçe mobilyalarında değişik tabla ve ayaklı masalara rastlamak mümkündür. Kullanım maksadına göre ve yerine göre ayak şekilleri de farklı yapılmıştır. Orta masası ve sigara sehpası gibi masalar dört ayaklı olduğu gibi üç ayaklı da yapılabilir. Bazı orta masalar ise bir kaide üzerinde tek bir sütun şeklinde çıkan ayak üzerine oturtulur.

  2. Sandalye

  Arkalıklı oturma gruplarıdır. Kolçaklı ve kolçaksız tipleri vardır. İnsanların oturup dinlenmeleri ve bu durumda işlerini takip etmesini sağlayan araçlardır. Çok çeşitli şekillerde, motiflerde veya sade olarak yapılırlar. Bahçe ve balkonlarda kullanılan sandalyeler masaları ile birlikte düşünüldüklerinden masaların aynı motiflerini taşırlar. Sandalyelerin elverdiği oranda hafif olmaları istenir. Sandalyeler şekillerine göre şöyle sıralanır.

  - Sandalye,
  - Koltuk,
  - Kanepe,
  - Tabure,
  - Şözlong,

  Her mobilyanın kendine özgü bir biçim ve standart ölçüsü vardır.
  3. Sehpa

  Servis tabakları, gazete, kitap, sigara tablası vb. koymak için yapılan elemanlara sehpa denir. Dikdörtgen kare, yuvarlak veya herhangi bir şekilde yapılır.

  4. Şezlong


  Deniz kamplarında sayfiye evlerinde, balkonlarda dinlenmek amacıyla kullanılan arkalık kısmı değişik oturma ve yatma pozisyonlarına göre ayarlanabilen katlanabilir mobilyalara şezlong denir.

  5. Koltuk

  Kolçaklı sandalye de denilen bu sandalyelerde kolları dayamak için oturak yerinin yanlarında iki adet kolçak vardır. Kolçakların üstüde bazı yumuşak maddelerle kaplanarak insanın dirseğinin acıması önlenir.

  6. Kanepe

  Bahçe, park, hastane, hastane önü, okul bahçesi gibi yerlerde birden fazla kişinin yanyana oturmasını sağlamak amacı ile arkalıklı ve yanlar da kolçaklı olarak yapılan bir koltuk türüdür. Kolçaksız veya hem kolçaksız hemde arkalıksız yapılanları vardır. Bunlar daha çok parklarda kullanılır.
  Kaynak:.

  . BAHÇE MOBİLYALARININ YAPIMINDA KULLANILAN
  MALZEME ÇEŞİTLERİ


  Gerek iç gerekse dış mekanlardaki mobilyaların yapımında çelik, alüminyum ve plastik gibi materyalde kullanılmakta ise de halen ağaç malzeme bu hususta popularitesi sürdürmektedir. Plastik ve metalden yapılan mobilyalara ve ağaç malzeme daha dayanıklı ve daha sağlıklıdır. Üstyüzey işlemlerinin uygulanması ağaç malzemede daha olumlu sonuç verir. Ağaç malzemenin bakımı ve işlenmesi daha kolaydır.

  4.1. Ahşap

  4.1.1. Ahşap malzemenin mobilyacılıkta tercih edilmesinin nedenleri

  - Ahşap malzeme elde kullanılan ve makinalı aletlerle kolaylıkla işlenebilir.
  - Çivi, vida, tutkal vasıtası ile iyi bir şekilde birleştirmeler yapmak mümkündür.
  - Özgül ağırlığın düşük olmasına karşılık direnci yüksektir.
  - Kusurlu malzeme yenisi ile kolayca değiştirilebilir.
  - Vurulma esnasında nispeten az gürültü çıkarmaktadır.
  - Isıyı az ileten maddedir. Bundan dolayı temas edildiği zaman soğuk veya sıcak olsa da sıcak veya soğuk hissi vermektedir.
  - Ağaç malzeme kadar değişik renk ve görünüşe sahip başka bir materyal mevcut değildir.
  - Boya ve cilalarla daha çekici hale getirmek mümkündür.
  - Eskime ile koyu renk ve zengin görünüm kazanan başka bir materyal mümkün değildir.
  - Bütün bu faydalar sayesinde ahşap daha da değer kazanmaktadır.
  Yazlık mekanlarda bahçe, park, teras vb. yerlerdeki mobilyaların yapımında aranılan genel özellikler vardır ki bunlar şunlardır.

  - Malzemede güzel görünüm yani renk ve tekstür bakımından üstünlük,
  - Ağaç malzeme budaksız olmalı ve kolay işlenmelidir.
  - Şekil verme esnasında yüzey düzgünlüğü sağlanmalıdır.
  - İyi cilalanma özelliğine sahip olmalıdır.
  - Daralma ve genişleme yüzdeleri düşük olmalıdır.
  - Isıya, neme ve dış etkilere dayanıklı olmalıdır.
  - Ahşabın en önemli özelliği diğer malzemelere plastik, metal vb. malzemeye göre daha ucuz ve dayanımının daha fazla olmasıdır.

  4.1.2. Bahçe mobilyası yapımına uygun ahşap çeşitleri

  Bahçe mobilyası yapımına uygun en iyi ağacı seçerken birtakım özelliklere göre seçim yapılması gerekir. Mobilya yapımında kullanılacak ağacın hava şartlarına, kullanılacak dış mekanın şartlarına uyması gerekir. Daha çok yazlık mekanlarda kullanılan mobilyaya uygun ağacın seçilmesi son derece önemlidir. Dayanıklı ve kullanışlı olmasının yanında göz zevkini dolduran estek bir görünüme sahip olması gerekir. Şimdi bahçe mobilyası yapımına uygun ağaç çeşitlerini inceleyelim.

  4.1.2.1. Tik ağacı

  Yetiştiği yerler Güney Asya, Hindistan, Hindiçini, Cavada’dır. Gerçek tik ağacı Asya ve Endonezya’dada yetişir. Tik ağacı mucizevi bir malzeme çok paralı olmasına karşın rutubete dayanıklı yıkanabiliyor, çizilmiyor ve eskimiyor. Sert ve sıkı yapılı bir ağaç çeşididir. Aynı zamanda esnektir. Tornaya iyi gelir az çeker. Çok az kamburlaşır. Suyu adeta yiter. Böceklere ve mikroorganizmalara karşı dayanıklıdır. Üstün dayanım niteliklerinden ötürü hem yapı kerestesi hem de mobilya marangozluğunda geniş bir kullanım alanı bulur. Tik ağacının rengide değişik niteliktedir. Dışodunu gri, içodunu sarımsı açık kahverengidir. İç odunu açık havada kendiliğinden koyulaşır. Koyu kahverengi olur. Tik ağacının içinde bulunan reçine yağı paslanmayı önlediği gibi diğer ahşap mobilyalarının aksine asla kurtlanmıyor. Pahalı olmasının yanında yıllarca kullanıldığında eskimeyen bir malzemedir. Bu özelliklerinden dolayı tik ağacı bahçe mobilyası yapımına en uygun ağaç türüdür. Son yıllarda yazlık mekanlarda tik ağacından yapılan mobilyalara daha çok rastlanmakta peki gerçek tiki anlamak için ne yapmak gerekir. Bilindiği gibi bazı tik mobilyalar piyasada ucuza satılmakta ucuza satılman mobilyalar Afrika’dan geliyor. Oysa ki gerçek tik ağacının yetiştiği yer Asya ve Endonezya’dır. Bu ülkelerden ithal yolu ile geliyor ve daha pahalı ucuza satılan mobilyalarda gerçek tik olmayan fakat tik görünümünde “nyato” adında bir ağaç türü gerçek tiki anlamak için parçaların kalın olmasına dikkat edilmeli ayrıca bahçe mobilyası yapımında kullanılan mobilyayı oluşturan parçaların rutubete dayanabilmesi için birbirine çivi ile yada vida ile tutturulmamış olması gerekiyor. Metal ve tikin bir arada kullanılması mobilyanın ömrünü kısaltıyor.

  4.1.2.2. Melez çamı

  Türkiye’de Karadeniz, Ege ve Toroslarda yetişen bir ağaç türü iğne yapraklı ağaçlara göre ağır ve sert yapısı vardır. Esnek ve sık yapılıdır. Çok dayanıklıdır. Böcekler ve mikroorganizmalar tarafından kolay yıkımlanmaz. Tutkal, vida ve çivi ile yeterli bağlantı kurar. Bahçe mobilyaları yapımında uygun bir ağaç türüdür. Kendi renginde verniklenecek veya yarı örtücü boyanacak mobilyaların üretimde olumlu sonuç verir. Boyanması ve verniklenmesi zordur [11].  4.1.2.3. Sedir

  Türkiye’nin Güneyinde Toroslarda yetişir. Bölgede katran ağacı olarak bilinir. Sedir ağacının bünyesinde bulunan uçucu yağlar, sedirin özel kokusunu sağlar. Gövdesi iki metre kalınlığına kadar büyüyebiliyor.

  Hafif ve yumuşak bir ağaçtır. Az çeker ve az çalışır. Hava koşullarının değişmesinden az etkilenir. Yoğun bir kokusu vardır. Bu koku ağacı böcek ve mikroorganizmalardan korur. Eş yapılı ve kolay işlenen bir özelliğe sahiptir. Yapıların içinde ve dışında çok kullanılan ve koşullara dayanıklı olan bir ağaçtır. Özellikle dış yapılarda aranan bir ağaç türüdür. Günümüzde bahçe mobilyası yapımında çok fazla olmasa bile yine de oldukça rastlanan bir ağaç türüdür [11].

  4.1.2.4. Meşe

  Türkiye’deki bütün ormanlarda karışık halde bazen ayrı orman halinde bulunur. Özellikle Trakya’da, Marmara ve Bolu dolaylarında bol meşeye rastlanır. Genellikle az çalışan bir ağaçtır. Havanın ve nemin bozucu etkilerine karşı en büyük dayanımı gösteren bir ağaçtır. En iyi boyanabilen bir ağaçtır. Kolay verniklenir [11].

  4.1.2.5. Gürgen

  Türkiye’de Karadeniz, Trakya, Marmara, Toroslar, Anadolu’nun iç kesimlerinde yetişen bir ağaç türüdür. Doğal rengi kirli beyazdır. Buharlanıp fırınlanan gürgenin rengi pembeleşir ve koyulaşır. Kerestesi sert ve sıkı dokuludur. İyi bükülür. Kolay ve rahat işlenir. Aşınmaya ve sürtünmeye karşı dayanıklıdır. Vida,çivi ve tutkalla yeterli bağlantı kurar. Tornacılıkta uygun bir ağaçtır. Su altında oldukça dayanıklıdır. Oldukça iyi boyanır ve iyi verniklenir. Bahçe mobilya yapımında çok fazla olmasa da kullanılan bir ağaç türüdür [11].
  4.1.2.6. Maun

  Vatanı Batı Hindistan ve Orta Afrika’dır. Sıcak iklim ağacıdır. Sıkı yapılı az esnek bir ağaçtır kolay ve temiz işlenir. Az çalışır, az çeker ve az çatlar. Bol tanenlidir. En iyi boyanan ağaçtır. İyi verniklenir. Değişen hava koşullarına karşı iyi dayanım gösterir. Çivi, vida ve tutkalla bağlantı kurma niteliği iyidir. Böcekler ve mikroorganizmalar tarafından yıkımlanmaz. Oyma ve torna işlerine uygundur [11].

  4.1.2.7. Kestane

  Türkiye’de Trakya, Marmara, Karadeniz kıyılarında bazen toplu fakat çoğunlukla dağınık olarak yetişir. Kesilip açık havaya bırakıldığında rengi daima koyulaşır. Sert sıkı yapılı ve esnektir. Kolay bükülür. Kolay işlenir. Az çalışır. Havanın bozucu etkilerine dayanıklıdır. Bol tanenlidir. Su altında olağanüstü bir dayanım gücü vardır. Nemli ortamlarda oldukça dayanıklıdır. Çivi, vida ve tutkalla iyi bağlantı kurar. Vurma, basılma, ezilme ve sürtünme gibi etkilere dayanımı pek fazla değildir [11]. Yazlık mekanlarda kullanılan mobilyaların yapımı için uygun bir ağaç türüdür.

  4.1.2.8. Bambu ağacı

  Bambu buğdaygiller familyasının (Graminede) familyasının alt familyasından uzun ağaç görüntüsünde bir bitkidir. 75’ten fazla cinsine 1000’den fazla türüne rastlanır.

  Bambular bol olarak Asya’nın güneydoğusu ile Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus da ki adalarda yaşarlar. Bambuların boyları ise 30-45 m arasındadır. Çok hızlı büyürler ve kolayca çoğalırlar sık koloniler oluştururlar ve çevresindeki başka bitkilerin gelişmesini engellerler. Bünyelerinde fazla su bulundururlar.
  Bambuların gövdelerinin odunsu tellerden oluşması ve elastikiyet derecesinin yüksek olması nedeniyle bükme mobilya olarak kullanılmaktadır. Bambuların dayanım gücünün fazla olması yapılan mobilyalarda istenilen özelliklerin bulunmasını sağlar.

  Bambuların mobilya yapımında kullanılması XVII.yy’da Avrupa’da başlamıştır. Son yıllarda özellikle bahçe mobilyaları yapımında büyük bir gelişme oluşmuştur. Yazlık mekanlarda bambu mobilyalarına rastlamak mümkündür [1].

  Bambu ağacının esnekliğinin ve kırılma dayanımının fazla olması nedeni ile mobilya bükme mobilya olarak kullanılır. Türkiye’de ise bükme mobilya sektörü genelde kestane ağacından yapılmaktaydı. Daha sonra bambu ağacının ithal edilmesine başlaması ile bambu ağacından da bükme mobilya yapılmaya başlandı. Yapılacak bükme mobilyalar için bambu ağacı Türkiye’ye Singapur, Hindistan ve Japonya’dan ithal edilmektedir. Göz zevkini dolduran bir görünüşe sahip olan bambu mobilyaları lüks bir amaç ile de kullanılıyor. Bambu ağacının özelliği kestaneye göre daha rahat ve daha kolay şekil verilmesidir. Türkiye’de kullanılan türü kestane ağacının filizi üç yaşını aşmayacak şekilde Uzak Doğu’da yetişen bir kamış türü bahçe mobilyası yapımında kullanılır. Sulak ve sıcak yerlerde yetişen bir ağaç türü olduğu için suya dayanıklıdır. Hava şartlarından etkilenmez. Fakat özel bir bakım gerektirir. Bambu ağacının çivi tutturulması zordur. Vida ile yapımı daha kolay bambudan yapılan bahçe mobilyaları el emeği gerektiren bir özelliğe sahiptir.

  4.2. Plastik

  Ahşap malzemeden yapılan bahçe mobilyaları dışında plastikten yapılan bahçe mobilyaları da oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Ülkemizde çok satılan plastik bahçe mobilyaları kolay temizlenebildikleri için ve düşük fiyatları ile tercih ediliyor.

  Plastik mobilyalarda çeşitli kaliteler mevcut kalın ve cilalı plastiklerin daha şık olmalarının yanı sıra dayanıklılıkları da bir avantajdır. Plastik hafif bir malzemedir ve kolay şekillendirilir. Dış şartlara uygun bir malzemedir. Islanmadan dolayı deforme olmaz. Plastiklerin özgül ağırlıkları 1-2 arasındadır. Sürtünme özelliklerinde çok değişiktir. Plastikler günümüzde sadece mutfak donatımı ve çocuk oyuncakları için yararlı malzemeler olmaktan çıkmışlar, birçok alanlarda metallerle rekabet edebilen çok önemli malzemeler haline gelmişlerdir. Plastiklerin bir malzemeler grubu olarak üstünlük ve sakıncalarının diğer malzemeler ile karşılaştırılması oldukça güçtür. Sıcaklık duyarlılıkları metalden yüksektir [8].

  Plastik malzemelerin içinde uçucu bir yağ vardır. Zaman içinde bağlayıcılık bir özellik gösterir. Zamanla kırılgan bir özellik gösterebilir. Özellikle güneş olan yerlerde çabuk kırılma ve etkilenme özelliği gösterir. Ahşapla kıyaslandığında dayanımı daha azdır. Ahşap daha sağlıklıdır. Plastikler güncel rahatlıklar açısından kullanılan bir öneme sahiptir. Ülkemizde dış mekanlarda kullanılmasının sebebi ucuz olması,yağmurdan ve nemden etkilenmemesidir. Fakat buna karşın yüksek sıcaklıkla karşılaştığı taktirde plastiklerin yanma karakteristikleri büyüktür. Fazla ısıdan dolayı yanabilme özeliği sahiptir. Bazı plastiklerin ısıya karşı dayanımı daha azdır. Camdan daha fazla ışık geçirirler. Ayrıca kırılgan bir özelliğe sahip oldukları için her ne kadar bahçe mobilyası yapımında kullanılsa da ahşaba göre dayanıksızdır. Suda erimeme özelliğine sahiptirler. Hem plastiğin özelliğinden bahsettik. Peki ne olduğu hakkında açıklama yapılırsa plastik adının nedeni malzemelerin kalıpla şekillendirilmesidir. Daha genel bir tanımda polimerik malzemeler olmalarıdır. Dış mekanlarda tercih edilen plastiklerden yapılan mobilyaların renkleri hiçbir zaman değişmez sürekli parlak kalabilirler. Kolay temizlenir ve kullanımları kolaydır. Son yıllarda ahşap kadar olmasa da dış mekanlarda kullanımı tercih edilen bir malzeme olmuştur.

  4.3. Metal (Ferforje)

  Ahşap ve plastik malzemeden başka metalde son yıllarda dış mekanlarda kullanılan mobilyaların yapımı için tercih edilen bir malzeme. Metaller deyince mobilya demirciliği, alüminyum, ferforce gibi malzemeler bahçe mobilyalarının yapımında kullanılmaktadır. Günümüzde en çok kullanılan ise ferforcedir. Alüminyum ferforceye alternatif olarak kullanılan bin malzeme alüminyum siyahı veya yeşile boyandığında ferforceye çok benziyor. Ferforcenin büyük dezavantajı olan ağırlığı alüminyumdan hemen hemen hiç yoktur gibi, ayrıca bahçe mobilyalarının çok hareketli olduklarını düşünürsek hafiflik önemli bir faktör haline geliyor. Dökme alüminyum kolay şekil verebilen yumuşak bir malzeme bu yüzden alışılmışın dışında eksantirik modeller hep bu malzemelerden yapılır. Son yıllarda dış mekanlarda en çok tercih edilen ahşaptan sonra ferforcedir. Demirin döğülerek dekoratif olarak şekillendirilmesi işlemidir. Ferforce göz zevkine hitap eder bir özelliktedir. Eski çağlardaki sanatı yeniden canlandırma özelliğini ortaya çıkarmıştır. Kullanılan malzeme içi dolu etli malzeme olduğu için dış tabiat şartlarına uzun süre dayanma özelliğini taşıyabilme özelliğine sahiptir. Kullanılan malzemede muhakkak bir dövme işlemi vardır. Ferforceden yapılan bahçe mobilyalarının bakımı kolaydır. Paslanmaya karşı boya ile bakımını yapmak yeterlidir. Bunun için piyasada satılan özel ferforce boyaları vardır. Ferforce boyasının özelliği tek bir kat olarak sürülür. Metali hem korumak hemde hoş bir hale getirmek için bu boya kullanılır. Dış etkenlere karşı koruma ve yüzey düzgünlüğünü sağlama amacı ile yerine göre ve kullanışına göre beyaz veya siyah renkli boyanan renkli ferforceler tercih edilir. Havanın bozucu etkilerine karşı dayanımı daha güçlü kılan bu boyanın paslanmayı da engellediği bir gerçektir. Ferforcenin dış mekanlardaki kullanımı gittikçe yaygınlaşmaktadır. Eski zamanlarda demirin bulunması birçok süslü işlerin yapımında yararlı olurken son yıllarda da ferforce dış mekanlardaki mobilyaların yapımı için yararlı bir malzeme olmuştur. Metaller plastik malzemeden daha dayanıklıdır. Metaller plastikler gibi sıcaklıktan etkilenmezler. Güneşin zararlı etkilerine karşı dayanımı oldukça yüksektir. Fakat ahşap malzeme kadar sağlıklı değildir.

  4.4. Werzalit

  Zor şartlarda dayanıklı estetik ve kullanışlı bir özelliğe sahip olan werzalit günümüzde gerek iç gerekse dış mekanlarda kullanılan bir malzeme türüdür. Pürüzsüz yapısı ile kolay temizlenebilen darbelere dayanıklı yanmaya karşı direnci ile üstün özelliklere sahip bir malzemedir. Güneşten nemden soğuktan sudan ve asitlerden etkilenmez.
  Yapı profilleri ve çeşitli renk desenleri ile özellikle dış mekanlarda kullanılan mobilyaların yapımında önemli bir yeri vardır. Werzalit kolay işlenir ve fonksiyonel özelliği ile bakım gerektirmez. Yıpranma ve leke tutma gibi problemleri yoktur. Ön önemlisi de uzun ömürlü bir malzeme çeşididir. Kaplama, boya ve cila gibi işlemler gerektirmediği için çok ekonomiktir. Aynı zamanda çok rahat ve kullanışlıdır. Sağlık açısından hijyenik ve sıcak bir malzemedir. Dayanıklılığı ve çizilmeme özelliği sayesinde en kötü şartlarda bile kullanımda bile mükemmel sonuç verir. Plastik ve metal malzemeden daha dayanıklı ve kullanışlıdır. Werzalit odun talaşından yapılıyor. Bir çeşit ahşap malzeme türü de denilebilir. Kompozit artı odun talaşı ile sıcaklık ve basınç etkisi ile değişik formlar verilerek üretiliyor. İç malzeme olarak 8 mm sunta, onun üzerine 20 mm olacak şekilde 18 mm odun talaşı ve kompozit yapıştırıcı kullanılarak oluşturuluyor. Werzalite rengini veren özel bir werzalit kağıdıdır.
  4.5. Ratan

  Ratanda tik ağacı gibi pahalı sayılabilecek bir malzeme. Tek başına pek kullanılmamakla birlikte ferforce ile karıştırıldığında ortala çokta şık modeller çıkabiliyor. Ratanın kullanım amacı oldukça geniştir. Sade iç mekanlarda değil diş mekan dediğimiz bahçe balkon teras vb. yerlerde kullanılmaktadır. Dayanıklı ve kullanışlı bir malzeme türüdür [33].
  ___
  .bahçe mobilyaları, ahşap bahçe mobilyaları, plastik bahçe mobilyaları, bambu bahçe mobilyaları, istikbal bahçe mobilyaları, rattan bahçe mobilyaları, bahçe mobilyaları fiyatları, bahçe mobilyaları salıncak, bahçe balkon mobilyaları, bellona bahçe mobilyaları, park bahçe mobilyaları, teak bahçe mobilyaları, ucuz bahçe mobilyaları, papatya bahçe mobilyaları, bahçe mobilyaları fuarı, ikea bahçe mobilyaları, bahçe mobilyaları fiyat, park ve bahçe mobilyaları, bahçe ve balkon mobilyaları, hasır bahçe mobilyaları, ikinci el bahçe mobilyaları, 2 el bahçe mobilyaları, en ucuz bahçe mobilyaları, ferforje bahçe mobilyaları, festivo bahçe mobilyaları, holiday bahçe mobilyaları, siesta bahçe mobilyaları, ica bahçe mobilyaları,
  Ankara Dekorasyon, Mutfak Dolabı, Banyo Dolabı, Soyunma Dolabı, Vestiyer, Çocuk ve Genç Odası, Kapı, Pencere, Mimari Tasarım Sunum, Mobilya Dekorasyon, Portmanto, RayDolap, Duvar Üniteleri, Ev Yenileme, Ahşap Kapı, Gömme Dolap, Plazma Ünitesi, Boya, Badana, Alçıpan, Panel Kapı, Laminat Parke, Ahşap Parke, Merdinen, Mutfak Tezgahları, Banyo Tezgahları, Akrilik Tezgah, Anahtar Teslimi Dekorasyon, Bahçe Mobilyaları, Ofis Mobilyaları, Komple Dekorasyon Ankara Dekorasyon Kaliteli ve Prensipli.. Dekorasyon Rehberi Mobilya Mutfak Banyo Mefruşat İnşaat Dekor Tasarım Mimarlık Firma Rehberi Alçı Boya Sandalye Koltuk Masa Mobilya Firma Rehberi Mutfak Banyo Mobilya Dekorasyon Ankara Dekorasyon Ankara Mutfak Dolabı Ankara İnşaat Dekorasyon Dekorasyon Rehberi Mobilya Mutfak Banyo Mefruşat İnşaat Dekor Yatak Odası Oturma Grubu Yemek Takımı Proje Uygulama Firma RehberiBoya Badana Alçı Alçıpan Sıva Karo Sıva Küpeşte Kartonpiyer Dış Cephe Sıva Yalıtımı Fayans Duvar Bina Mermer Çevre Düzenlemesi Yağlı Baskı İşleri Ankara dekorasyon|ankara prefabrik|metal asmatavan|boya badana|alçıpan|prefabrik ankara|ankara ferforjedekorasyon,parke,perde,renk,havuz,sauna danismanliklari,züccaciye,gümüs,nevresim, havlu,bornoz,ev güvenlik sistemleri satis, aksesusar,dekorasyon,bahçe,aydinlatma,konut, zemin,hali
  ___

  Bu Haber 25.02.2010 tarihinde kayıt edilmiş ve 6637 kez okunmuştur.

  .: Diğer peyzaj_kent_ve_bahce bilgileri :.
  Metal Bahçe MobilyalarıPlastik Bahçe Mobilyaları
  Bambu MobilyalarıAhşap Park ve Bahçe Mobilyalarının Yapımı
  Ahşap Pergolalar [Ahşap Dekorasyon]EVDE HANGİ BİTKİLER YETİŞİR
  BAHÇİVANDAN YAZ İÇİN ÖĞÜTLERBAHÇEDE BİTKİDEN DUVARLAR
  Bursa Kızyakup Kent Parkı Yarışması [Peyzaj]BAHÇE BAKIMI, ÇİÇEKLERİN HİKAYESİ [Peyzaj]
  Kayıtlı Firmalar
 • Goktaslar As
 • Globest Dağıtım İnşaat San
 • Global Ev Aletleri Pazarlama Cengiz Çataloğlu
 • Gizir Kardeşler
 • Gizerler Dayanıklı Tüketim Mamülleri San Aş
 • Gizerler Daytükmamsanticaş
 • Gizer Aş
 • Gizem Teknik
 • Girgin Ticaret
 • Girgin Mobilya
 • Gipa Dayanıklı Tüketim Mamülleri Tic Aş
 • Gillette San Ve Tic Aş
 • Gırgın Tıc As
 • Gıft Shop Aradığınız Herşey
 • Gezgin Spot
 • Gezer Ticaret
 • Gesan Çelik Kons Isı San Aş
 • Gensal Telefon Elektirik
 • Gençten Tic Aş
 • Gençten Tic Aş
 • Gençler Halı Dyk Tük Mal San Tic Ltd Şti
 • Gençler Halı Day Tük San
 • Gençler Elektronik
 • Genç Al Ticaret
 • Genç Servis General Electrıc Whıte Westıng House Amana Beyaz Eşya Klima Sat
 • Genç Müzik Evi
 • Genç Mobılya Dekor Day Tük Mal San
 • Genç Mob Dek Dyk Tük Mal San Tic Aş
 • Genç Kardeşler Dayanıklı Tüketim Malları San Tic Ltd Şti
 • Genç Bilge Kırtasiye Dağıtım Pazarlama San Tic Ltd Şti
 • Web Tasarımı - ORDEN BİLİŞİM - 2008